הרשם לעדכונים אודות המרכז ופעילותו

© 2023 by HARMONY. Proudly created with Wix.com

​מה זה מיינדפולנס וחמלה?

מה זה מיינדפולנס?

מיינדפולנס, קשיבות או קשב מודע, הוא המודעות העולה מהבאת תשומת לב להווה מרגע לרגע באופן מכוון ובלתי שיפוטי (קבהאט זין). זהו אימון מנטלי של הפניית 'קשב חשוף' אל החוויות המתהוות בתוכנו בכל רגע נתון, המאפשר חקירה של ההרגלים המנטליים שלנו והבנייה מחודשת שלהם באופן מיטיב.

אף ששורשיו נמצאים במסורת הבודהיסטית, מיינדפולנס הפך למונח ידוע ונחקר בפסיכולוגיה המערבית המודרנית כיום. מחקרים רבים מראים את היעילות של לימוד סוג קשב זה בעבודה עם אוכלוסיות שונות, ובין היתר עם אנשים הסובלים מחרדה, מכאב ומדיכאון, עם אנשים העומדים מול התמודדות עם מחלות מסכנות חיים, ועם מטפלים המתמודדים עם קשיים העולים מהמקצוע (ראו למשל: Baer, 2003; Kabat-Zinn et al., 1992; Shapiro, 2009; Teasdale et al., 2000). מעבר לכך, טכניקות קשיבות נמצאו כמיטיבות עם איכות החיים גם באוכלוסייה הכללית, בפרט בנושאים של יחסים בינאישיים (Goyal et al.2014), הפחתה של חרדה וכאב, עליה ברגשות חיוביים ואמפטיה, יכולות לימוד וזיכרון.

מתוך הספר מיינדפולנס: להיות כאן ועכשיו בעריכתה של מתי ליבליך בהוצאת כתר

 

מהי חמלה?

חמלה היא יחס מיטיב (או מוטיבציה) שעשוי לעלות בנו אל מול קושי. זו היא איכות הניתנת לאימון ופיתוח, והיא מתקשרת לרווחה נפשית ולחוסן אל מול אתגרי חיינו.

חמלה עצמית מתארת עבודה מכוונת וממוקדת של שינוי היחס השלילי שלנו אל חוויות לא נעימות, ליחס שיש בו איכויות של חום, קבלה, יציבות ותמיכה. לפעמים נדמה שאנו יודעים לתת יחס כזה בקלות יחסית לאנשים היקרים לנו, אך מתקשים מאוד להפנות את אותו יחס אל עצמנו בזמנים של קושי.

ישנו קשר עמוק בין מיינדפולנס לבין חמלה - גם בהגות הבודהיסטית אבל גם בהבניות הפסיכולוגיות המודרניות של הנושא. בעוד שמיינדפולנס מאמן אותנו להפנות סוג קשב פתוח, ער וסקרן אל עבר החוויות החיצוניות והפנימיות, חמלה (עצמית) מכוונת את מבטנו אל היחס המורגל שלנו אל עצמנו ואל האחר בזמנים של קושי, אתגר או מה שנתפס בעיננו ככישלון.

מתוך הספר מיינדפולנס: להיות כאן ועכשיו בעריכתה של מתי ליבליך בהוצאת כתר

מיינפולנס להיות כאן ועכשיו

מתי ליבליך

מהו‭ ‬תרגול‭ ‬מיינדפולנס‭?‬ כיצד‭ ‬הבאת‭ ‬קשב‭ ‬פתוח‭ ‬וסקרן‭ ‬אל‭ ‬החוויה‭ ‬שלנו‭,‬ ממש‭ ‬עכשיו‭,‬ יכולה‭ ‬להוביל‭ ‬אותנו‭ ‬אל‭ ‬שבילי‭ ‬חיים‭ ‬חדשים‭,‬ פתוחים‭ ‬וגמישים‭,‬ להרגיע‭ ‬חרדה‭,‬ להפחית‭ ‬דיכאון‭,‬ לשפר‭ ‬קשב‭ ‬וריכוז‭ ‬ולעורר‭ ‬חמלה‭?‬ ומדוע‭ ‬בעולם‭ ‬המערבי‭ ‬לא‭ ‬מפסיקים‭ ‬לדבר‭ ‬על‭ ‬הנושא‭,‬ שהפך‭ ‬לפופולרי‭ ‬כמו‭ ‬מזון‭ ‬מהיר‭,‬ מעין‭ ‬מק‭'‬מיינדפולנס‭?‬

מיינדפולנס‭ ‬נועד‭ ‬לסייע‭ ‬לנו‭ ‬ביצירת‭ ‬מרחב‭ ‬התבוננות‭ ‬בהווה‭ ‬ובתודעה‭,‬ מרגע‭ ‬לרגע‭,‬ באופן‭ ‬מכוון‭ ‬ובלתי‭ ‬שיפוטי‭.‬ מחקרים‭ ‬מדעיים‭ ‬רבים‭ ‬מוכיחים‭ ‬את‭ ‬יעילותו‭.‬ ועם‭ ‬זאת‭, ‬מיינדפולנס‭ ‬אינו‭ ‬מציע‭ ‬פתרון‭ ‬קסם‭,‬ אלא‭ ‬מסע‭ ‬תודעתי‭ ‬לנופים‭ ‬יפים‭ ‬וקשים‭ ‬גם‭ ‬יחד‭.‬ במהלכו‭ ‬מתברר‭ ‬לנו‭ ‬עד‭ ‬כמה‭ ‬ההווה‭ ‬חומק‭ ‬מאיתנו‭ ‬במחשבות‭ ‬על‭ ‬העבר‭ ‬וציפיות‭ ‬לעתיד‭.‬

למידע נוסף ולרכישת הספר